Fasáda ako jedna z najdôležitejších súčastí každého domu a budovy

19. 06. 2020 | 07:06

Fasáda nielen chráni váš dom pred vonkajšími vplyvmi, ale významne prispieva aj k vzhľadu vášho domu. Či už chcete jednoduchú, nenápadnú fasádu, ktorá zapadne do mestskej panorámy, alebo niečo, čo skutočne vyniká, možnosti dizajnu fasády sú v súčanosti naozaj rozmanité a pestré. Vyberie si naozaj každý.

Výhody fasády

Fasáda ako taká plní viacero funkcií. Jej hlavnou úlohou je chrániť dom pred snehom, dažďom, vetrom či slnkom. V posledných rokoch sa poveternostné podmienky výrazne zvýšili, preto je obzvlášť vhodné byť pripravený na rôzne počasie a poskytnúť stenám dostatočnú ochranu. Dôležité je samozrejme aj pravidelné čistenie fasády, pretože plesne na fasáde vám môžu narobiť nemalé problémy. Okrem ochrany budovy má fasáda aj ďalšiu dôležitú a užitočnú funkciu. Ideálna fasáda znižuje spotrebu energie pôsobením tepelnej izolácie. Poskytuje príjemnú vnútornú klímu, ponúka lepšiu protipožiadnu ochranu a ilozuje proti vonkajšiemu hluku. Mnohé z týchto výhod sa však dajú zabezpečiť len so správnou a kvalitnou izoláciou.

Fasáda je viditeľnou časťou plášta budovy, ktorú si môže majiteľ domu prispôsobiť. Množstvo rôznych materiálov, farieb a tvarov ponúka veľkú tvorivú slobodu. Napríklad pri tavenej fasáde je možné použiť rôzne akcenty, ako by to bolo možné pri veľkoplošných hliníkových fasádnych paneloch alebo drevených fasádnych profiloch. Vlastné fasádne vzory môžu dodať každej budove jedinečnosť a šmrnc nech už ide o rodinný dom, modernú budovu veľkej spoločnosti či zabezpečenú garáž.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek fasádu, je dobré starať sa o ňu a nezabúdať na to, že špinavá fasáda pokazí celkový dojem z vášho domu. Je pre to dôležité pravidelné čistenie fasády, ktoré jej prinavráti pôvodný lesk. Nepodceňujte tvorbu plesní na fasáde, pretože ak ich podchytíte už v zárodku, môžete tak predísť viacerým problémom a hlavne ušetriť nemalé peniaze za ich následné odstraňovanie.

TIP NA ZÁVER
Pri výbere fasády je v súčasnosti k dispozícii široký výber rôznych materiálov. Materiál, ktorý si vyberiete, je do veľkej miery záležitosťou vášho vkusu, no mali by ste si pred finálnym rohodnutím jednotlivé dostupné materiály porovnať, aby ste našli najlepšie riešenie pre vás a váš dom. Myslite tiež na to či sa materiály môžu ľahko zašpiniť, pretože kvôli tomu bude potrebné pravidelnejšie čistenie fasády.

Autor: Admin Administrátor